Elektrikli Araç Şarj İstasyonları İle İlgili Bilgilendirmeler

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araçların şarj edilebilmesi için elektrik enerjisi sağlayan bir altyapı ürünüdür.

Elektrikli aracı olanlar, araçlarının dolumunu yapabilecekleri elektrikli araç şarj istasyonlarına ihtiyaç duyarlar.

Amperfied şarj istasyonları ile üstün alman teknolojisini evinize kurdurabilir ve kendi aracınızı kendiniz şarj edebilirsiniz.

 

Elektrikli araç şarj istasyonları farklı şarj türlerine sahiptir. Şarj istasyonları ile iki farklı şebeke kullanılır:

Alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC)

1. Alternatif Akım (AC)

Standart ev prizlerini de içine alan AC şebekeleri, aracınızı evinizdeki elektrikle şarj edebilmenizin yanında oldukça uzun bir zaman alır. AC tipi şarj sırasında evinize gelen alternatif akım, araç üzerindeki bir inverter yardımıyla doğrusal akıma çevrilerek bataryaya iletilir. Ancak AC şebekelerinde şarj hızı, istasyonun çıkış gücüne ve araçtaki inverter’ın kapasitesine göre değişir.

2. Doğru Akım (DC)

Yüksek hızlı şarj olarak geçen DC istasyonları, 1-4 saat arasında tam dolum gerçekleştirebilmektedir. Bu süre, aracın batarya kapasitesine ve DC  şarj verme  gücüne göre değişkenlik gösterir. Şebekedeki alternatif akım, araç şarj istasyonu üzerinde doğru akıma çevrilir ve araca gönderilir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Avantajları Nelerdir?

Elektrikli şarj istasyonu kullanmanın birçok avantajı vardır. Küresel iklim değişikliğinin önüne geçmenin en temel çözümü fosil yakıt tüketiminin sonlandırılmasıdır. Fosil yakıtlarının neden olduğu iklim krizi ve çevre kirliliğini önlemek için tüm dünya duyarlılık içindedir. Elektrikli ve hibrit araçlar da bu yüzden giderek yaygınlaşmaktadır. Ayrıca, elektrikli araçlar düşük yakıt ve bakım maliyetleri, yüksek verimlilik seviyeleri ile giderek daha fazla tercih ediliyor. Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte ilk akla gelen soru “Elektrikli aracımı nasıl şarj edebilirim?” iken, elektrikli şarj istasyonları da sorunun cevabını bize sunuyor. İçten yanmalı bir otomobilin benzin istasyonuna ihtiyacı varken elektrikli araçların da şarj istasyonlarına ihtiyacı var.

 

Bir elektrikli aracın 150 kilometrelik bir mesafeyi kat edebilmesi için AC istasyonlarda araç marka ve modeline göre 2-6 saat süre ile şarj edilmesi gerekir. Ancak DC hızlı şarj istasyonları ile bu süre 20- 30 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir. Özellikle uzun yol için kurulan hızlı şarj istasyonları, kısa bir sürede %80’e kadar şarj imkânı sağlar. Elektrikli arabaların şarj süresi; aracın batarya kapasitesi, AC/DC şarj verme gücü ve bağlandığınız istasyonun gücüne göre değişkenlik gösterir.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR EV ELEKTRİĞİ İLE ŞARJ EDİLİR Mİ?

Elektrikli araba evde şarj edilebilir mi? Evet, bu yaygın olarak bilinmese de elektrikli araçlar evde de şarj edilebiliyor. Bunun için AC 220 volt elektrikli araç şarj cihazı gerekmektedir.

 

ELEKTRİKLİ ARAÇ HIZLI ŞARJ İSTASYONU KAÇ KW OLMALI ?

Hızlı (AC) şarj istasyonunun güç seviyesi kurulum esnasında 3,7-7,4-11-22 kW seçeneklerinden birisi olarak ayarlanabilmelidir. Hızlı (AC) şarj istasyonu çalışma frekansı 50/60 Hz aralığında olmalıdır. Bu sayede elektrikli araç bataryaları daha hızlı şarj olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir